MIKROBIOM  TEST


Můžete se u nás nechat otestovat a zjistit jak správně nastavit svůj režim pro správné funkce celého vašeho těla. Velmi důležitý krok na cestě ke zdravým orgánům, správným metabolismům, zdravé kůži, psychice ..



Střevo jako druhý mozek


V současné době si více než kdy jindy uvědomujeme, jak důležitá je silná obranyschopnost. O své zdraví bychom se měli starat bez ohledu na roční období, protože právě díky tomu odolává náš organismus vnitřním a vnějším vlivům a brání se patogenům. Víte, že 80 % imunitních buněk pochází ze střeva? 




Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře. Té se dnes říká střevní mikrobiom a jeho kondice i pestrost složení bakterií je o dost nižší než u našich předků. "Mohou za toiporody císařským řezem a hlavně nadužívání antibiotik, která vyvraždí nejen některé nepřátelské, ale i přátelské bakterie,"


Komunikace střevo - mozek

Střevo jako náš druhý mozek. Nezní to až moc nadneseně?
V trávicím traktu máme půldruhého kilogramu mikroorganismů, více než tisíc druhů bakterií. Obsahuje víc než 100 milionů nervových buněk, tedy asi tolik, kolik jich je v míše. Sedmdesát procent naší imunity se skrývá ve střevech. Devadesát procent serotoninu, tedy hormonu štěstí, je ve střevech. Odtud se vysílají signály do mozku, abychom vůbec přežili. Například základní signál, že máme hlad.

Je zřejmé, že mozek řídí funkce střeva, ale že komunikace probíhá obousměrně, je objevem teprve posledních několika let. Tato komunikace probíhá po ose střevo - mozek. Dalším komunikačním nástrojem jsou chemické látky, které produkuji mikrobi a které jsou schopny přenášet signály ze střeva prostřednictvím jiných nervových sítí.

Proč je důležitý střevní mikrobiom?

Zdravý mikrobiom je pro svého nositele velice prospěšný, chrání ho před infekcemi, napomáhá mnohým metabolickým procesům v těle, pomáhá modulovat imunitní systém, ovlivňuje naši psychiku. Střeva jsou v přední linii imunitního systému, jsou neustále vystavovány novým výzvám tím co jíme a pijeme. To co se děje ve střevech ovlivňuje dokonce i naši náladu. Naopak je v našich silách ovlivnit složení našeho mikrobiomu a tím i našeho zdraví.

Pokud není střevní mikrobiom v dobré kondici, může se střevo stát propustným pro látky, které v těle vyvolávají zánětlivou reakci našeho imunitního systému.

Jeto obrana našeho těla před patogeny, ale přináší i své oběti a v těle pak napáchá mnoho škod, kterých výsledkem mohou být i potíže s mozkem. Proto je(nejen) pro psychické zdraví natolik zásadní kondice střevního mikrobiomu.


Jak velký je mikrobiom?

Co do počtu buněk se dříve předpokládalo, že mikrobiota převyšuje svého hostitele až 10x, nicméně dnes se odhaduje, že je to "jen" cca dvojnásobek. I tak se ale jedná o úctyhodný počet mikroorganismů! Pokud uvažujeme velikost genetické informace, tedy počet různých genů, pak vedou mikroorganismy nad svým hostitelem dokonce 100:1!

Liší se mikrobiom v jednotlivých částech těla?

Lidský mikrobiom není homogenní, právě naopak! Různé části těla mají svůj typický mikrobiom a navzájem se liší jak co do hustoty osídlení mikroorganismy, tak taxonomickým složením. Rozlišujeme například mikrobiom kožní (a ten dále můžeme dělit dle lokalizace na sušších či vlhčích částech lidského těla), orální, vaginální, či asi nejbohatší komunitu, mikrobiom střevní. Pro konkrétního jedince je pak jeho mikrobiom stejně typický, jako například otisk prstu.


Jak pomáhá zdravý střevní mikrobiom?

  • Podporuje správné trávení a vstřebávání a významně ovlivňuje metabolismus.
  • Je obrannou linií, zneškodňuje cizorodé a toxické látky a brání jejich pronikání dál do těla.
  • Ovlivňuje vývoj imunitního systému, stimuluje antiinfekční imunitu.
  • Vyrábí a uvolňuje důležité enzymy a neurotransmitery.
  • Zabraňuje vzniku potravinových alergií.
  • Svými účinky na endokrinní soustavu napomáhá zvládat stres.
  • Tlumí zánětlivé procesy v těle, které jsou spouštěčem chronických onemocnění dneška.

Jak upevnit své zdraví?

Stav svého střevního mikrobiomu a stav svého zdraví máme ve svých rukách.
Pilíře zdravého střevního mikrobiomu tkví ve zdravém životním stylu - jsou to pohybové aktivity, spánek, duševní pohoda a samozřejmě strava.

  • Potraviny obsahující vlákninu (zelenina, luštěniny, ovoce).
  • Přírodní zdroje prospěšných bakterií (fermentované potraviny (kysané zelí, kombucha, kimči, kefír, živý jogurt a pod.).
  • Prebiotika (cibule, česnek, topinambur, pampeliškové listy) a Probiotika.
  • Potraviny s nízkým obsahem sacharidů.
  • Zdravé tuky.
  • Redukce spotřeby průmyslově zpracovaných potravin (mnohá aditiva poškozují mikrobiotu
  • Cena testu je 3.990,-  Kč

Pokud si chcete test objednat, kontaktujte mě.



Klub zdraví,   wen1fgx@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky